Twarz

Czy lakier do paznokci może być niebezpieczny? Sprawdź jak się uchronić

Przeglądając facebookowe grupy o tematyce pielęgnacji i stylizacji paznokci, kilka razy trafiłam na zdjęcia przedstawiające deformacje i choroby. Większość z nich była spowodowana użyciem nieodpowiednich produktów lub niewystarczających kwalifikacji osoby wykonującej zabieg manicure. Dla mnie, wieczorna pielęgnacja paznokci jest relaksującym rytuałem i nie wyobrażam sobie, bym miała cierpieć "tylko" dlatego, że użyłam lakieru stworzonego na bazie szkodliwych składników
O pomoc w odpowiedzi na nurtujące pytania poprosiłam Pana Marka Cyrulika z firmy Lady's Nails Cosmetics. Dzięki poradom specjalisty, wiem już czego powinnam unikać. Do lektury zapraszam również Ciebie :)

- Panie Marku, jakie składniki lakieru do paznokci są dla nas niebezpieczne i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
- Najgroźniejsze są akrylany, szkodliwy i rakotwórczy formaldehyd oraz toluen, który może powodować uszkodzenia nerwów, nerek i wątroby. 
Objawy, które powinny zaniepokoić to przykładowo zmiany koloru naturalnej płytki paznokcia, kruchośćłamliwośćnierówności paznokci. Pusta przestrzeń pod paznokciem czyli onycholiza, bielactwo, plamy i smugi na – i pod płytką. Zmiany mogą występować w wale paznokciowym – zaczerwienieniastany zapalneobrzęki. Szkodliwe chemikalia mogą doprowadzić do poważnych zmian w całym organizmie. Zwykle trwa to jakiś czas, ale u niektórych proces przebiega bardzo szybko w zależności od odporności kobiet malujących paznokcie lakierami zawierającymi szkodliwe substancje. Niestety obserwuje się, że bardzo negatywny wpływ na zdrowie paznokci i nie tylko mają lakiery hybrydowe. Coraz częściej spotyka się delikatne deformacje paznokci a nawet onycholiza. Również niektóre odżywki do paznokci okazują się być szkodliwymi.

- Czy są lakiery bezpieczne dla kobiet w ciąży?
- Tak, są już lakiery, którymi bez obaw mogą malować paznokcie kobiety w ciąży a nawet dzieci. Mowa tu o malowaniu zdrowych paznokci. Chore paznokcie nigdy nie powinny być pomalowane. Zawsze najpierw należy je wyleczyć a potem malować. Wyjątek stanowią lakiery z formułą przenikania i dotleniania naturalnej płytki. Można je stosować nawet na paznokcie w trakcie leczenia grzybicy paznokci. Do wspomnianej terapii dodatkowo stosuje się preparat mający za zadanie przeniknąć do łożyska a przede wszystkim do macierzy, nie tylko przez lakier, ale i przez naturalną płytkę paznokcia. Przenikający preparat zawierający np. pirokton olaminy lub inny składnik zwalczający grzybicę zawiera opatentowany system przenikania Carrier System. Taki sam system zawierają też specjalne, 100% naturalne BIO odżywki regenerujące występujące w formie sztyftu.

- Czy powinnyśmy pozwalać dzieciom na malowanie paznokci?
- Kobiety kochają malować paznokcie odkąd wynaleziono lakiery do malowania paznokci. Każda mama jest naturalnym wzorem do naśladowania dla swojej córeczki. Małe dziewczynki od najmłodszych lat chcą wyglądać pięknie jak ich mamusie. Dotyczy to również malowania paznokci. Dla małych dziewczynek to nie tylko efekt estetyczny, ale także ćwiczenie manualne wpływające na koncentracjędokładność czy cierpliwość. Czasami muszą godzić się z tym, że ich stylizacja niekoniecznie jest udaną, ale już sama ambicja i chęć pokazania czegoś na paznokciach jest dla nich wielką frajdą. 
Należy jednak zwrócić uwagę na wiek, w którym można pozwolić dzieciom pomalować paznokcie. Jako tzw. bezpieczny wiek u dzieci producenci lakierów wegańskich VEGAN proponują wiek od 6 lat. Innych lakierów dzieci nie powinny stosować.

- Gdzie szukać lakierów i na które oznaczenia zwracać uwagę aby mieć pewność, że będziemy bezpieczne?
- W drogeriach i dużych sieciach handlowych niekoniecznie można znaleźć dobre lakiery wegańskie. Lakiery bezpieczne to lakiery wegańskie 100% VEGAN, które NIE zawierają szkodliwych substancji. Bardzo rzadko, wręcz sporadycznie spotyka się reakcje alergiczne na tego typu lakiery. Oznaczone są symbolem liścia gdyż produkowane są przede wszystkim z roślin pochodzących z biologicznych i certyfikowanych upraw. Niestety sam opis lakieru nie daje gwarancji, że lakier jest 100% wegańskim. Biorąc pod uwagę, że obecnie dla BIO żywności istnieją regulacje i ochrona nazwy „produkt naturalny” czy „produkt BIO”, tak w kosmetyce takiej ochrony nie ma. Wystarczy umieścić zaledwie nikłą ilość (np. 0,0001) choćby jednego składnika naturalnego, by producent mógł go nazwać kosmetykiem naturalnym. Jedyną metodą rozpoznania kosmetyków jest logo międzynarodowych instytucji certyfikujących kosmetyki
Można też sugerować się ceną, która nie należy do niskich. Bezkompromisowa higiena i kontrola jakości podczas  procesów produkcyjnych mają wpływ na jakość i cenę produktu. 
O dobre kosmetyki i lakiery wegańskie warto również zapytać u fachowców w bardziej renomowanych gabinetach kosmetycznych, a nawet w gabinetach podologicznych.

Zmienia się sposób myślenia społeczeństwa a z nim zmieniają się trendy i moda. Lakiery VEGAN cieszą się coraz większą popularnością. Czas pożegnać szkodliwe lakiery do paznokci, czas na zadbane, zdrowe paznokcie.


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pielęgnacja
Nie od dzisiaj wiadomo, że masaż twarzy wpływa na nią fantastycznie. Jednak nie każdy z nas ma czas i umiejętności, by fachowo się tym zająć. Natomiast, myślę, że żadna kobieta nie zapomni o nałożeniu na twarz kremu lub innego kosmetyku, który ma poprawić wygląd cery. Ja o to dbam :) Pomyślcie, co by było, gdyby masaż twarzy odbywał się właśnie przy okazji takiej codziennej pielęgnacji? Zobaczcie, jakie to proste.
WIĘCEJ